Moja Joga
Joga dla zdrowia
Trójkąt rozciągnięty Utthita Trikonasana
Wielbłąd - Ustrasana
Kobra - Bhujangasana
Pozycja mocy - Utkatasana
Orzeł - Garudasana
Półksiężyc - Ardha Chandrasana
Wojownik III - Virabhadrasana III
Bohater - Virasana
Skłon do stóp - Pascimottanasana

Paścimottanasana (skłon w pozycji siedzącej)

Wymawiaj : PAS-czi-mo-tan-AS-ana, tłumaczenie z sanskrytu: Rozciąganie ku zachodowi

Pascha znaczy: z tyłu, po, później, ku zachodowi, Uttana znaczy: intensywne rozciąganie

Tylna część ciała jest nazywana "zachodnia" z powodu tradycyjnej praktyki zwracania się twarzą do wschodzącego słońca podczas wykonywania porannych ćwiczeń.

Paścimottanasana – to podstawowy skłon w przód, w tej asanie intensywnie rozciągany jest cały tył tułowia – nogi, pośladki oraz plecy i szyja. Asana również działa leczniczo na problemy związane z układem pokarmowym. W trakcie wykonywania tej pozycji zwiększa się ukrwienie w narządach rodnych. Jest to jedna z asan, w której można wyciszyć umysł i uspokoić nerwy.

sklon do stop
Sposób wykonania:

1. Usiądź i wyprostuj nogi przed sobą. Rozluźnij i złącz stopy, dociśnij środek pięt, łydki i uda do maty zbliżając cały tył nóg do podłogi.

2. Następnie z wdechem podnieś ręce do góry, rozciągnij kręgosłup w górę.

3. Z wydechem wyciągając się w przód i zrób skłon (z bioder a nie z talii), chwyć za palce stóp (prawym kciukiem i palcem wskazującym za prawy paluch i lewym kciukiem i palcem wskazującym za lewy paluch).

4. Robiąc kolejny wdech wyprostuj kręgosłup i popatrz przed siebie. Wyciągnij cały tułów w przód i do góry, zachowaj proste plecy. Zostań tak na parę oddechów.

5. Następnie zginając łokcie w bok i do góry zrób pełny skłon. Połóż tułów na udach, głowę trzymaj w jednej linii z kręgosłupem. Zachowuj proste nogi, otwartą klatkę piersiową. Z każdym wydechem pogłębiaj skłon. Gdy osiągniesz maximum pozycji, pozostań w niej. Rozluźnij mięśnie twarzy, spokojnie oddychaj.

6. Stopniowo wydłużaj czas trwania w pozycji, optymalnie do około 5 minut. Spróbuj sobie wyobrazić, że oddychasz do bioder i z każdym wydechem wydychasz trochę napięcia z dolnej części kręgosłupa, poczuj jak ciało opada w dół.

7. Z wdechem podnieś się i wróć do pozycji siedzącej - Dandasana.


Uwaga:

Gdy trzymanie za paluchy stóp jest za trudne, po prostu wyciągnij ręce jak najdalej zdołasz wzdłuż nóg, chwyć za kostki, golenie lub kolana.
Jeśli z łatwością się chwytasz za palce to złap za stopy lub zapleć dłonie za stopami – chwytając jedną dłonią za nadgarstek drugiej ręki.


Oddychanie:

Oddech może być bardzo pomocny przy wchodzeniu w tę pozycję. Koncentracja na wydechu pogłębia zgięcie miednicy, podczas gdy koncentracja na wdechu pomaga wyciągnąć i wyprostować kręgosłup. Jest to możliwe wtedy, gdy wydech jest inicjowany przez mięśnie brzucha, a wdech pokierowany do klatki piersiowej.


Korzyści:

Uelastycznia cały kręgosłup.

Wzmacnia i rozciąga ścięgna podkolanowe oraz nerwy kulszowe.

Poprawia krążenie krwi do głowy i szyi.

Masuje i stymuluje wszystkie organy brzuszne, szczególnie wątrobę i śledzionę.

Poprawia trawienie.

Reguluje pracę jelit, polepsza perystaltykę i pokonuje zaparcia.

Pomaga regulować funkcje trzustki, które kontrolują metabolizm węglowodanów i poziom cukru, czyniąc asanę cenną dla pacjentów z cukrzycą i hipoglikemią.

Zwiększa ukrwienie narządów rodnych.

Usuwa zmęczenie fizyczne i psychiczne.


Zalecenia:

Bóle pleców i artretyzm

Problemy trawienne

Cukrzyca

Astma

Problemy menstruacyjne

Stres

oprac. Ania Kubow

Copyright 2011 - 2015. Moja Joga. Wszelkie prawa zastrzeżone.