Moja Joga
Joga dla zdrowia
Trójkąt rozciągnięty Utthita Trikonasana
Wielbłąd - Ustrasana
Kobra - Bhujangasana
Pozycja mocy - Utkatasana
Orzeł - Garudasana
Półksiężyc - Ardha Chandrasana
Wojownik III - Virabhadrasana III
Bohater - Virasana
Skłon do stóp - Pascimottanasana

Pozycja mocy - Utkatasana

"Utkata" w sanskrycie oznacza potężny, srogi, "asana" znaczy pozycja.
Pozycja Utkatasany znana też jako błyskawica ma wielką moc. Przybierając kształt błyskawicy, czujesz dynamiczną energię pioruna.

Według "Jogi Iyengara" jest to pozycja krzesła, bo patrząc na pozycje wydaje się, jakby osoba siedziała na wyobrażonym krześle. Na zwykłym krześle siedzimy raczej pasywnie, w Utkatasanie mocno pracuje całe ciało.

Pozycja Utkatasana przedstawiona na fot. 1 - to tzw. "Akward position" według "Bikram Yoga".

pozycja mocy
Sposób wykonania:
1. Ustaw stopy na szerokość bioder, weź wdech i wyciągnij ręce przed siebie, wnętrza dłoni zwrócone do ziemi.

2. Z wydechem ugnij nogi w kolanach schodząc udami równolegle do podłogi pochyl się do przodu, zginając w biodrach i utrzymując prosty kręgosłup. Dociśnij podeszwy stop płasko do podłogi. Opuść kość ogonową w dół, wydłuż boki ciała, unieś mostek i otwórz klatkę piersiową. Opuść barki w dół i wyprostuj ręce w łokciach.

3. Utrzymaj tę pozycję oddychając normalnie.

4. Weź wdech i wyjdź z pozycji.

5. Z wydechem opuść ręce.

Efekty:
Utkatasana pozwala pozbyć się sztywności barków, wzmacnia nogi i kostki, koryguje ich wady. Podnosi przeponę, która masuje serce. Wzmacnia mięśnie pleców i brzucha oraz rozwija klatkę piersiową. Rozgrzewa całe ciało.


Dalsza część wyzwania (fot. 2) – przysiad na palcach.

Zmodyfikuj postawę błyskawicy przekształcając ją w przysiad na palcach. Rozstaw nogi na szerokość bioder. Zrób przysiad najpierw wspinając się wysoko na palce, a potem kucając.

Te wersje przysiadów leczą haluksy, rozwijają kostki, kolana i luki stop, a jednocześnie mocno rozciągają mięśnie czworogłowe i stawy kolanowe.
Pamiętaj, że kolana muszą się znajdować wyżej niż kostki. Nie pozwól kolanom opaść zbyt nisko lub na boki, kiedy się pochylasz. Postaraj utrzymać się w asanie do 30 sekund. Trudno w niej utrzymać równowagę.

Opracowała Anna Kubow

Copyright 2011 - 2015. Moja Joga. Wszelkie prawa zastrzeżone.