Moja Joga
Joga dla zdrowia
10 przykazań jogi
Przykładowy zestaw ćwiczeń
Ćwiczenia oddechowe
Mindful joga
Warto poczytać


Mindful Joga – doświadczanie uważności w ruchu

Mindful (uważna) joga to nie jest ćwiczenie fizyczne, ale raczej ćwiczenie bycia w ciele, wsłuchiwanie się w doznania płynące z ciała. Mindful yoga składa się z delikatnych ruchów rozciągających i wzmacniających, wykonywanych bardzo wolno.

W czasie ćwiczeń utrzymujemy świadomość oddychania oraz obecność doznań w poszczególnych częściach ciała. Uważna joga pomaga osiągnąć nie tylko odprężenie oraz wzmocnienie ciała, ale także pomaga poznawać umysł i doświadczać siebie jako całości. Jest rodzajem medytacji w ruchu. Ćwiczymy akceptację naszego ciała, poznajemy granice ciała i uczymy się utrzymywania obecności w każdej kolejnej chwili.

Uważna joga jest dla wszystkich, nawet dla tych, którzy nie lubią jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub nie mogą wykonywać ćwiczeń fizycznych z powodów zdrowotnych. W naszych ćwiczeniach ważniejsze od wzmacniania ciała jest uczenie się skupiania uwagi i utrzymywania świadomości.

Programy Mindful jogi
oparte zostały na podstawie Metody Redukcji Stresu Opartej na Uważności (MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction), którą opracował prof. Jon Kabat-Zinn w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w Worcester, USA.

Łagodne ćwiczenia obejmują ćwiczenia uelastyczniające kręgosłup, poprawiające krążenie, wzmacniające mięśnie i ścięgna, rozluźniające mięśnie całego ciała oraz narządy wewnętrzne.

oprac. Ewa Kaian Kochanowska

 

Copyright 2011 - 2015. Moja Joga. Wszelkie prawa zastrzeżone.