Moja Joga
Joga dla zdrowia
10 przykazań jogi
Przykładowy zestaw ćwiczeń
Ćwiczenia oddechowe
Mindful joga
Warto poczytać

10 rzeczy, które nie wniosą nic pozytywnego dla twego doświadczania jogi, staraj się z całych sił aby ich unikać!


1. Nie wstrzymuj oddechu, nie sap, nie oddychaj z otwartymi ustami. Jeśli usłyszysz swoje głośne “haaaaaa” po zakończeniu pozycji, to najpewniej znaczy, że wstrzymywałeś oddech. Zawsze oddychaj przez nos (chyba że otrzymasz wyraźne inne instrukcje od nauczyciela, niektóre pranajamy tego wymagają).

2. Nie pij wody w trakcie lekcji. Możesz nagle bardzo źle się poczuć wykonując pozycje angażujące mięśnie brzucha, przy wszystkich skrętach i skłonach. Jeśli musisz weź bardzo małe łyki płynu.

3. Nie rozmawiaj w czasie lekcji. Wiem, jak trudno powstrzymać się od wymiany uwag zwłaszcza będąc w szczególnie długo trwającej pozycji i mając przy sobie znajomą osobę. Porozmawiajmy po lekcji.

4. Nie ignoruj poleceń nauczyciela, nie antycypuj kolejnych asan, nie ociągaj się z ich wykonywaniem. Może to oznaczać, że nie jesteś “obecny” i nie wyniesiesz maksimum korzyści z lekcji.

5. Nie kreuj własnych asan, nie ulepszaj ich bez uprzedniej konsultacji. To może być wręcz niebezpieczne!

6. Nie przekraczaj granic bólu. “No pain, no gain” – to nie joga! Niech drżenie mięśni, urywany oddech wyznaczają granice twego wysiłku.

7. Zadbaj o swój komfort i nie jedz dużego posiłku 2-3 godziny przed lekcją jogi.

8. Nigdy nie przychodź na zajęcia pod wpływem alkoholu, nawet gdy czujesz się “super pewnie”, nie wyjdzie ci to na dobre.

9. Nie porównuj swojej praktyki do nikogo innego, a nawet i do samego siebie. Nie jest ważne co mogłeś albo czego nie mogłeś zrobić wczoraj… nasze ciała pracują w zaskakujący sposób, pozwól jodze pracować dla ciebie.

10. Nie ubieraj ubrań krępujących ruchy ciała, biżuterii, zegarków, niepotrzebnie odwracają twoją uwagę i często utrudniają prawidłowe wykonywanie pozycji.Przyznaję, że wiele z tych błędów też popełniałam, ale cóż… joga jest podrożą!

Namaste,

Ania K ☺

Copyright 2011 - 2015. Moja Joga. Wszelkie prawa zastrzeżone.